نیچرز اونلی

آدرس: آدرس: خیابان مطهری، خیابان سلیمان خاطر، پلاک ۱۱۶

۰۹۱۲۹۵۸۳۵۵۱

پرسش و پاسخ از دکتر سینا زارع ، داروساز بالینی

تشخیص آرتروز و نقش غضروف در بدن انسان

یکی از ترکیبات محصول کارتیژن مکس، گلوکزامین۱۵۰۰ میلی‌گرم است. نکته‌ای که شاید برای همه افراد جالب باشد این است که به‌طور عادی بدن غضروف‌سازی می‌کند و وظیفه اصلی این غضروف‌ها انعطاف دادن به حرکت مفصلی و جذب شوک‌های وارد شده به مفصل است. به‌عنوان مثال وزن بدن یک شوک به حساب می‌آید که به مفصل‌ها وارد می‌شود. چه ضربه بخورد و چه ضربه نخورد، تحمل وزن به خاطر وجود غضروف است. به مرور زمان و افزایش سن و تحمل وزن طولانی‌مدت غضروف تحلیل می‌رود و باعث بروز یکسری علائم می‌شود. ازجمله این علائم محدودیت حرکت، کاهش انعطاف‌پذیری مفاصل، درد مفاصل، التهاب و تورم و صدای ترق تروق هستند. صدای ترق و تروق که حین راه رفتن  در پاها به‌وجود می‌آید از علائم اولیه ابتلا به آرتروز است و تقریبا تمام کسانی که بالای ۵۰سال دارند به نوعی به آرتروز مبتلا هستند. اما این دلیل بر این نیست که تمام این افراد علائم آن را دارند یعنی تا زمانی که به درد و التهاب منجر نشود ما آرتروز را تشخیص نمی‌دهیم، چراکه اکثر افراد  برای تشخیص این بیماری به پزشک مراجعه نمی‌کنند که این مسئله می‌تواند در آینده مشکل‌ساز شود. افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند باید درنظر داشته باشند که تغذیه مناسب و راه‌های پیشگیری را رعایت کنند و از ابتلا به بیماری آرتروز می‌توانند تا حد خیلی زیادی جلوگیری کنند.

چطور از بروز آرتروز جلوگیری کنیم؟!

در مرحله اول افرادی که سن‌شان ۴۰سال به بالاست، باید وزن‌شان را شدیدا کنترل کنند، چرا‌که بزرگ‌ترین دلیل ابتلای افراد به مشکل آرتروز وزن بالاست. غیر از وزن بالا، استفاده بی‌رویه از داروهای ضددرد غیراستروئیدی مثل بروفن می‌تواند در بروز این مشکل دخیل باشد که مصرف این قرص باید متوقف شود. همه اینها به کنار به دلیل افزایش سن در تمام افراد غضروف خود به خود تحلیل می‌رود. علاوه بر این تحلیل غضروفی، بدن دیگر غضروفی را به‌وجود نمی‌آورد و تولید نمی‌کند که  غضروف تحلیل رفته را جایگزین کند.

افراد باید یک دوره درمانی کوتاه بین دو تا سه ماه داشته باشند. افراد بالای ۴۰سال بهتر است از گلوکزامین سولفات ۱۵۰۰میلی‌گرم در روز استفاده کنند. به خاطر تحقیقاتی که انجام شده انجمن آرتروز اروپا این موضوع را تایید کرده است که استفاده از گلوکزامین در پیشگیری و درمان آرتروز موثر است.

 

 

نقش گلوکزامین در پیشگیری از آرتروز چیست؟

 

استفاده از گلوکزامین به کسانی که ریسک ابتلا به بیماری آرتروز دارند شدیدا توصیه می‌شود.

 این افراد چه کسانی هستند؟

  • افرادی که سن بالایی دارند
  • وزن‌شان بالاست
  • سیگار مصرف می‌کنند
  • افرادی که داروهای ضددرد و ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند بروفن به مقدار زیاد استفاده می‌کنند.

 

نکته!

لازم به ذکر است کسانی که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند مثل فوتبالیست‌ها، تکواندو‌کاران، وزنه‌برداران و کشتی‌گیرها، این افراد بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زودرس هستند یعنی ممکن است در سنین کمتر از ۵۰سال به آرتروز مبتلا شوند.

چگونه می‌توانیم پیشگیری کنیم؟

به افراد بالای ۴۰سال به‌خصوص خانم‌ها (چون میزان شیوع این بیماری در خانم‌ها سه‌برابر آقایان است) توصیه می‌شود که گلوکزامین سولفات ۱۵۰۰ میلی‌گرم را در روز به مدت حداقل دو تا سه ماه استفاده کنند. محصولی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم کارتیژن مکس است.

گلوکزامین چه کار می‌کند؟

در پیشگیری از روند پیری موثر است یعنی پیر شدن سلولی را به تعویق می‌اندازد و همچنین از تحلیل غضروفی پیشگیری می‌کند و هم اینکه خودش باعث بازسازی غضروف می‌شود. یعنی گلوکزامین از سه طریق می‌تواند در پیشگیری و در درمان آرتروز موثر باشد.

دوز مصرف دارو:

روزی یک عدد قرص کافی است. این قرص را حداقل به مدت دو تا سه ماه باید استفاده کنند اگر بخواهند پیشگیری کنند. عوارض ندارد غیر از اینکه شما اگر بعد از مصرف غذا این قرص را مصرف کنید عوارض گوارشی که اگر ممکن است داشته باشید دیگر نخواهید داشت ولی در اصل خیلی فرقی نمی‌کند قبل از غذا یا بعد از غذا باشد و دوره درمانی دو تا سه ماه است.

قرص کارتیژن مکس و نقش آن در پیشگیری از آتروز

در مورد قرص کارتیژن مکس و نقش آن در پیشگیری از آتروز توضیح می‌دهید.

این دارو تحت‌نظر لیسانس وزارت بهداشت است. از گلوکزامین ۱۵۰۰میلی‌گرم در روز براساس گاید لاین‌ها و انجمن ارتوپدی اروپا برای درمان آرتروز و پیشگیری از آن مورد تایید است.

این دارو فقط برای افراد ۴۰سال به بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

کسانی که ۴۰سال به بالا را رد کرده‌اند و خانم‌ها که سه برابر آقایان شیوع ابتلا به بیماری آرتروز در آنها بیشتر است، بهتر است از این دارو استفاده کنند. اما به‌طور کلی ما تحلیل غضروفی را بعد از ۴۰سال در همه می‌بینیم حالا یکسری آزمایش می‌دهند و سالی یک‌بار چکاپ می‌کنند که غضروف‌شان شرایط سالمی دارد و یک سری این کار را نمی‌کنند تا زمانی که التهاب و درد داشته باشند.

از چه طریقی غضروف تحلیل می‌رود؟

به خاطر پیری غضروفی ساخته نمی‌شود که جایگزین آن شود پس این غضروف تحلیل می‌رود. این سوال مطرح است که ما چگونه می‌توانیم از تحلیل این غضروف جلوگیری کنیم؟ باید ترکیبی را مصرف کنیم تا غضروف را به حالت عادی برساند و آن هم گلوکزامین است. گلوکزامین خودش بافت غضروف است یعنی غضروف از گلوکزامین ساخته شده است و اینکه خودش جای غضروف می‌نشیند و از پروسه پیر شدن غضروف پیشگیری می‌کند. علاوه بر آن گلوکزامین نشان داده که تحلیل غضروفی را متوقف می‌کند که براساس تحقیقاتی که در خون مشاهده کرده‌اند میزان غضروفی که تحلیل رفته بعد از استفاده از گلوکزامین به‌شدت کاهش پیدا کرده است. بنابراین گلوکزامین در پیشگیری و درمان اولیه آرتروز موثر است.

گلوکزامین در طبیعت و ترکیبات غذایی که مردم مصرف می‌کنند، وجود دارد؟

گلوکزامین موجود در کارتیژن مکس عصاره ای از ساختار سخت صدف‌ها و میگو است. در تغذیه روزانه ما گلوکزامین وجود ندارد. کارتیژن مکس کاملا طبیعی است و در آزمایشگاه ساخته نشده است.

 

 

آدرس : آدرس: خیابان مطهری، خیابان سلیمان خاطر، پلاک ۱۱۶

تلفن : ۰۹۱۲۹۵۸۳۵۵۱

تماس با ما
تماس : 02188344318