نیچرز اونلی

آدرس: آدرس: خیابان مطهری، خیابان سلیمان خاطر، پلاک ۱۱۶

۰۹۱۲۹۵۸۳۵۵۱

   پرسش و پاسخ از دکتر سینا زارع ، داروساز بالینی

نقش پروبیوتیک ها در بدن

محصول لاکتول در اصل یک سینبیوتیک است. سینبیوتیک ترکیبی از پروبیوتیک‌ها و پره بیوتیک‌هاست. پروبیوتیک براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی «ارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می‌شود.»

با پروبیوتیک‌ها بیشتر آشنا شوید تا با مزایای قرص لاکتول بیشتر آشنا شوید.

در بدن یک انسان بالغ ۱۰ به توان ۱۲ میکروارگانیسم وجود دارد که این میکروب‌ها برای بدن مفید هستند. منبع اصلی این پروبیوتیک‌ها در زمان قدیم تنها در لبنیات به‌خصوص در ماست بود، به‌همین دلیل در گذشته، زمانی که‌ فردی با مشکل اسهال مواجه می‌شد، توصیه اطرافیان مصرف ماست چکیده بود. چرا‌که پروبیوتیک‌ها شدیدا در بهبود تعادل در جمعیت میکروبی روده موثر هستند. روده دارای بیشترین میزان پروبیوتیک هاست. هر تغییری که در تعداد این پروبیوتیک‌ها ایجاد شود (اصطلاح علمی آن دیس‌بیوسیس است)، ‌باعث به‌وجود آمدن یکسری بیماری‌ها می‌شود، چراکه به علت دیس‌بیوسیس سیستم ایمنی بدن به هم می‌ریزد. امروزه میزان پروبیوتیک‌ها در لبنیات شدیدا کاهش پیدا کرده و مصرف آن در افزایش میزان میکروارگانیسم‌های روده تاثیر بسزایی ندارد.

چه عواملی باعث کاهش پروبیوتیک‌ها می‌شود؟

برخی عوامل به‌ خصوص استفاده زیاد از آنتی‌بیوتیک‌ها، ابتلا به بیماری‌های مزمن و حتی استرس‌های روزمره ممکن است باعث ازبین بردن پروبیوتیک‌ها یا همان دیس‌بیوسیس شود، که منجر به ایجاد علائم اولیه IBS یا همان سندرم روده تحریک پذیر می شود. البته علائم اولیه IBS فقط به‌ خاطر استرس نیست اما به‌طور کلی درد روده، نفخ زیاد، بوی بد دهان، اسهال و یبوست‌های مکرر از علائم IBS هستند.

اثر درمانی لاکتول بر اسهال ، نفخ زیاد و درد روده

اگر اسهال، نفخ زیاد و درد روده دارید، استفاده از قرص لاکتول را به شما پیشنهاد می‌کنیم!

پروبیوتیک‌ها برای تولید‌مثل و تکثیرشان و برای اینکه بتوانند اثرگذاری مناسبی داشته باشند نیاز به غذا دارند. پره‌بیوتیک غذای پروبیوتیک‌ها محسوب می‌شود. پروبیوتیک‌ها برای بقا و تکثیر نیاز به غذا یا همان پره‌ بیوتیک‌ها دارند تا باکتری های روده به حالت عادی بازگردند. براساس تحقیقات گسترده ای که انجام گرفته، پروبیوتیک‌ها در درمان اسهال‌های عفونی (باکتریایی و ویروسی) و همین‌طور پیشگیری از اسهال در کسانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، تاثیر‌گذار است. اگر بعد از اتمام دوره مصرف آنتی بیوتیک، از پروبیوتیک استفاده کنیم باعث جلوگیری از ابتلا به اسهال و ایجاد مقاومت در برابر بیماری ها می شود.

محصول لاکتول چطور پروبیوتیک‌ها را سالم به روده می‌رساند؟

یک پروبیوتیک برای اینکه به روده برسد باید در برابر یکسری شرایط مقاوم باشد، یکی گرما و دیگری اسید است. این موجودات زنده به دما حساس هستند و اگر شرایط دمایی مناسبی نداشته باشند، می‌میرند. برای همین باید در یخچال نگهداری شوند. پروبیوتیک‌ها وقتی از طریق دهان مصرف می‌شوند از اسید معده باید گذر کنند. اما اسید معده باعث تخریب پروبیوتیک ها می شود و قبل از رسیدن به روده در معده از بین می روند.

لاکتول به‌ دلیل داشتن لایه‌ای محافظتی روی قرص، ابقای پروبیوتیک‌ها را در برابر حرارت و اسید حفاظت کرده و در رساندن سالم پروبیوتیک‌ها به روده به شدت موثر است.

 

چرا قرص لاکتول از سایر محصولات مشابه متمایز است؟

قرص لاکتول حاوی اسپور مقاوم به اسید معده می باشد و در نتیجه لاکتول می تواند بدون هیچ مشکلی از معده رد شده و به روده برسد و در نهایت می توان گفت محصول لاکتول در کنترل دسیبیوسیس و باز گرداندن تعداد لازم پروبیوتیک ها به روده تاثیر فوق العاده ای دارد. همچنین به دلیل وجود اسپور برای نگهداری از این محصول نیازی به یخچال نیست و می توان در دمای محیط، بدون هیچ آسیب احتمالی از این دارو نگهداری کرد.

طریقه مصرف

چه کسی می‌تواند از این محصول استفاده کند؟

در مرحله اول کسانی که اسهال، نفخ زیاد و درد روده دارند، می‌توانند از لاکتول استفاده کنند.

همین‌طور کسانی که از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرده‌اند، پس از اتمام دوره درمانی با آنتی‌بیوتیک می‌توانند برای پیشگیری از ابتلا به اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک و همین‌طور افزایش مقاومت و ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها از قرص لاکتول استفاده کنند.

چه زمانی باید لاکتول را مصرف کنند؟

کسانی که آنتی‌بیوتیک (به‌طور مثال گروه سفالوسپورین مثل سفیکسیم و سفالکسین  یا از گروه پنی‌سیلین و آموکسی‌سیلین) مصرف می‌کنند معمولا با مشکل اسهال مواجه می‌شوند. بعد از اینکه دوره درمان با آنتی‌بیوتیک تمام شد می‌توانند برای جلوگیری از ابتلا به اسهال از محصول لاکتول استفاده کنند. لاکتول در کسانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها  و عفونت‌ ها نقش بسزایی دارد.

نکته!

قرص لاکتول را نباید همزمان با آنتی‌بیوتیک مصرف کرد، چون آنتی‌بیوتیک‌ها همان‌طور که باکتری‌های مضر را می‌کشند، باکتری‌های مفید را هم ازبین می‌برند. پس حداقل باید چند ساعت فاصله بین استفاده از آنتی‌بیوتیک و قرص لاکتول باشد.

طریقه مصرف به چه صورت است؟

روزی یک یا دو عدد طول دوره مصرف می‌تواند مادام‌العمر باشد و هیچ عوارضی به همراه ندارد و در افزایش ایمنی بدن موثر است. اما اگر فقط برای درمان اسهال آن را در نظر بگیریم تا دو هفته باید از قرص لاکتول استفاده کرد.

آیا محدودیت سنی دارد؟

محدودیت سنی ندارد و حتی مصرف آن برای کودکان هم بلامانع است. همچنین چون مصرف قرص برای کودکان راحت نیست والدین می‌توانند دارو را به‌صورت پودر در آب حل کرده به کودکان خود بدهند.

 

آدرس : آدرس: خیابان مطهری، خیابان سلیمان خاطر، پلاک ۱۱۶

تلفن : ۰۹۱۲۹۵۸۳۵۵۱

تماس با ما
تماس : 02188344318